Zimą pod namiotem

Spanie pod namiotem na śniegu i w ujemnej temperaturze jest możliwe! Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, bo do takiego nocowania trzeba się przygotować w zupełnie inny sposób niż do nocowania latem pod gołym niebem. Zimowe wędrówki po górach dostarczają wielu wrażeń, dlatego też właśnie ta pora roku bardzo wiele osób interesuje. Śnieg przyjemnie skrzypi pod butami na zboczach i szczytach, a widoki w górach są niesamowite!

Hale stalowe
http://www.makosz.com.pl/
Produkcja i montaż konstrukcji stalowych
dla budownictwa i przemysłu – firma Makosz.

Po całodziennej wędrówce warto poszukać jakiegoś odpowiedniego ustronnego miejsca. Hale stalowe. Miejsce, które wybierzemy powinno mieć bardzo zbity, a nie sypki śnieg. Pomóc bardzo może także zbudowanie niewysokiego murku ze śniegu wokół namiotu. W ten sposób możemy osłonic namiot przed wiatrem. Pomimo tego, że poza namiotem jest bardzo zimno należy zostawić otwarte otwory wentylacyjne, ponieważ wewnątrz wciąż musi zachodzić cyrkulacja powietrza.

Należy także pamiętać o odpowiedniej izolacji podłoża. Ciepłą noc może nam zapewnić śpiwór. Pod śpiwór jednak należy rozłożyć karimatę, ponieważ izoluję cię ona od podłoża, które jest zimne. W sklepach są do wyboru różnego rodzaju karimaty, dlatego też warto sprawdzić, która karimata może okazać się idealną na taką wyprawę. Wiele osób na zimowe wyprawy zabiera ze sobą maty samopompujące. Odpowiednikiem maty lub karimaty można poszukać w przyborach wojskowych, ponieważ większość ich rzeczy jest przystosowana idealnie do różnego rodzaju warunków. Wybór samego śpiwora także nie jest prostą sprawą. Śpiwór podczas takiej wyprawy jest najważniejszym elementem. Jeśli wybierzesz odpowiedni, to noc będzie udana, a rano wstaniesz w bardzo dobrym humorze. Do wyboru są śpiwory syntetyczne oraz puchowe. Można także wybrać zakres temperatur, najlepszym wyborem jest zakres „temperatury komfortu” nie był ani dodatni, ani w okolicach zera stopni. Jeśli w nocy często bywa Ci zimno, to warto zainwestować także w dodatkowe wewnętrzne wkładki. Polar lub jedwabny worek może także okazać się w takiej sytuacji bardzo dużą pomocą. Na zimowe warunki należy zabrać ze sobą namiot typu mumia, tak by można w nim było schować swoją głową.

Kolejnym ważnym elementem zimowego wyposażenia jest odpowiednia bielizna do spania oraz ogrzewacze. Ubieranie kilku warstw nie jest dobrym rozwiązaniem. Głównie dlatego, że śpiwór wtedy ma znacznie trudniejszy dostęp do Twojego ciała i tym samym nie spełnia wszystkich swoich funkcji. Warto jednak zainwestować w bieliznę termiczną, która bardzo dobrze przewodzi ciepło, koszulę z długim rękawem oraz kalesony. Bardzo dobrym materiałem na bieliznę jest wełna merynosów. Przed snem warto także zmienić bieliznę, ponieważ znacznie lepiej będzie grzała nas ta świeża, ledwo wyjęta z plecaka niż wilgotna, która mieliśmy na sobie cały dzień. Ciepłe skarpety oraz puchowe botki są idealnym rozwiązaniem na ogrzanie stóp. Do snu można także założyć ciepłą czapkę na głowę lub lekkie rękawiczki.

Warto także zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem butów. Jeśli tego nie zrobimy rano będzie czekała nas nieprzyjemna sytuacja wkładania zimnych butów. Przede wszystkim podstawą jest zaimpregnowanie butów przed wyjazdem. Tylko spryskanie ich odpowiednim specyfikiem zakupionym w sklepie to trochę za mało. Jeśli będzie bardzo zimno, to buty można zabezpieczyć przykrywając je plecakiem lub nawet wkładając je do plecaka. Chodzi głównie o to by były przykryte, ale jednocześnie nie mogą być one szczelnie zabezpieczone. Przykrycie zabezpieczy jest przed możliwym szronem, który może znajdować się w namiocie i stworzyć w procesie oddychania.

Poranek w takich warunkach należy przywitać ciepłym posiłkiem oraz herbatą. Nawet jeśli noc może okazać się naprawdę trudna, to jednak widoki, które zobaczy się rano dodadzą nam energii do działania!